Sztuka mówienia „nie”, Henry Cloud John Townsend

Książka, do której lektury zachęcamy, uczy trudnej umiejętności wytyczania granic w życiu osobistym i zawodowym, granic, które są niezbędne dla każdego człowieka. Jej autorzy to Henry Cloud i John Townsend, a pozycja nosi tytuł „Sztuka mówienia „nie”. Jak chronić własne życie przed manipulacją ze strony innych ludzi.” Do zapoznania się z nią najlepiej zachęca tekst zamieszczony na tylnej stronie okładki.

„Nikt nie lubi, by mu mówić „nie”. Nie jest bowiem łatwo zaakceptować odmowę pomocy, o którą prosimy, odmowę bliskości, odmowę przebaczenia. A jednak u podstaw każdej zdrowej relacji leży wolność odmowy lub sprzeciwu. Na odpowiedzialnym „nie” zasadzają się nie tylko zdrowe relacje, lecz również dojrzałe charaktery.

Aby chronić własne życie, musimy umieć mówić „nie”. Wiele osób o wyrobionym poczuciu odpowiedzialności, pracując z ludźmi nieodpowiedzialnymi, ponosi konsekwencje niefrasobliwości swoich współpracowników. Nieustannie zastępują leniuchów i wybawiają ich z opresji, przez co w rezultacie same nie czerpią żadnej radości z tych relacji, a nawet korzyści z pracy. Pamiętajmy żadna broń w arsenale manipulatora nie jest tak skuteczna, jak reakcje wywołujące poczucie winy. Ta książka pomoże rozpoznać techniki manipulacji, którym być może jesteście poddawani, ale, co najważniejsze, nauczy, jak sobie radzić z osobami, które próbują was wykorzystać lub oszukać.

Ta książka pomoże nie tylko przejść własny program nauki wytyczania osobistych granic wolności i niezależności, lecz nauczy również, jak egzekwować od innych ludzi poszanowanie tych granic. Będziecie zdumieni, jak bardzo może się odmienić wasze życie, jak dużo prawdziwej radości możecie z niego czerpać i jakie pokłady satysfakcji możecie jeszcze odnaleźć w życiu osobistym i zawodowym.”

Recenzja - Czasopismo BRAT nr 2 (81) Luty 2004